مراسم کلنگ زنی شهرک صنعتی غیر دولتی استان فارس

بزرگترین‌ شهرک صنعتی غیر دولتی استان فارس در منطقه ویژه اقتصادی شیراز کلنگ زنی شد
در مراسمی با حضور استاندار فارس، نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز و سایر مدیران دولتی استان آیین کلنگ زنی بزرگترین شهرک صنعتی غیر دولتی فارس در جنوب کشور برگزار شد.
با احداث هشتمین شهرک صنعتی غیر دولتی روند صنعتی شدن فارس شتاب می گیرد
 عنایت ا... رحیمی استاندار فارس در آیین کلنگ زنی بزرگترین شهرک صنعتی غیردولتی استان فارس در منطقه ویژه اقتصادی بیان کرد: باتوجه به اینکه بسیاری از متقاضیان سرمایه گذاری در فارس به دلیل بروکراسی های و محدودیت های زیادی که پیش روی آنها وجود داشت از استان فارس برای سرمایه گذاری صرف نظر می کردند و در شهرهای دیگر برای این کار اقدام می کردند، این مشکل هدف گذاری شد و به منظور کاهش محدودیت ها احداث شهرک های صنعتی غیردولتی در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اساسی تحصیل اراضی بود و هفت شهرک صنعتی خصوصی قبلا مجوز دریافت کرده بودند، اظهار داشت : شهرک صنعتی غیردولتی شیراز، هشتمین شهرک خصوصی است و رویکرد مدیریت استان این است که به منظور فاصله گرفتن از ضوابط و مقررات شرکت شهرک های صنعتی و اتخاذ تصمیمات سریع تر به دست بخش خصوصی که چابک تر است این شهرک صنعتی راه اندازی شود.
این مقام مسئول عنوان کرد: تاکنون پنج تفاهم با مبلغ حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان برای صنایع مختلف مانند تیتانیوم و انژکتور صورت گرفته است که امیدواریم سریع تر تصمیم گیری و عملیاتی شوند.
رحیمی با بیان اینکه یکی از مواردی که در وضعیت فعلی صنعتگران ما را با مشکل مواجه کرده است موضوع زیرساخت ها می باشد، گفت: زیر ساخت ها بویژه در حوزه برق و آب در فصل تابستان، گاز در فصل زمستان مشکلاتی را به وجود آورده است و با هماهنگی انجام شده مقرر گردیده تا مولدهای chp برای برق، خط انتقال آب در بلند مدت و ایجاد شبکه های گازرسانی و استفاده بهینه از آنها ایجاد شود.  
رحیمی در ادامه با بیان اینکه برای تامین زیرساخت های حمل و نقل زمینی، هوایی و ریلی و همچنین تولید انرژی مورد نیاز باید بخش خصوصی را بیش از گذشته فعال کرد و مشارکت نمایند، گفت: امیدواریم دولت از محدودیت های قانون گذار در برنامه ششم توسعه رها شود و بتواند در تولید انرژی سرمایه گذاری کند؛ همچنین دولت می تواند با پرداخت به موقع پول توسط بخش خصوصی، این بخش را تشویق به سرمایه گذاری بیشتر در تولید انرژی کند.
او همچنین اذعان داشت: باتوجه به اینکه از گذشته ۴ نیروگاه بزرگ مجوز آنها را دریافت کرده ایم، در زمینه انرژی های نوین می طلبد که همگی با یک دید باز به این موضوع نگاه کنند و کسی به این فکر نباشد که تنها درآمدی برای دستگاه دولتی کسب شود؛ چرا که انرژی های نو ظرفیت های بسیار خوبی در استان دارد و باید تلاش شود تا مجموعه صنعت هم از این انرژی ها بهره مند شوند.
استاندار فارس در پایان یادآور شد: طی برآورد مقدماتی انجام شده این شهرک برای ۲۰ هزار  نفر شغل ایجاد خواهد کرد و امید است این شهرک صنعتی بتواند به سرعت صنعتگران را جذب کند.
این شهرک یکی از بهترین شهرک های صنعتی خصوصی در جنوب کشور خواهد بود
مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز در این مراسم با بیان اینکه شهرک صنعتی غیر دولتی فارس بزرگترین شهرک صنعتی غیر دولتی با ۳۳۰ هکتار مساحت در استان و جنوب کشور است، اظهار داشت: براساس برآورد انجام شده بالغ بر ۴۵۰ واحد صنعتی در این مجموعه استقرار خواهند داشت و برای۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال مستقیم و ۸ هزار نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد می شود.
نادر طیبی عنوان کرد: در جهت اجرای زیرساخت های اولیه صنایع مختلف برآورد شده است بالغ بر ۱۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار ساخت این پروژه می باشد.
او‌ به مزیت احداث این شهرک اشاره کرد و گفت: این شهرک غیر دولتی است و در نزدیکی شرکت شهرک های صنعتی است ‌و تمامی قوانین و مقررات شرکت شهرک های صنعتی بر آن مترتب است و باتوجه به اینکه غیردولتی است بروکراسی کمتر و واگذاری و تحویل زمین به واحدهای فعال اقتصادی سریع تر خواهد بود. طیبی اضافه کرد: در استان فارس ۷ شهرک صنعتی وجود دارد که با اجرای عملیات ساخت این شهرک تعداد شهرک ها به ۸ شهرک افزایش می یابد که این شهرک صنعتی غیر دولتی بزرگ‌ ترین شهرک در استان فارس می باشد.
او همچنین ادامه داد: باتوجه به اینکه بنا بر این بود تا در سبد سرمایه گذاری و فعالیت های اقتصادی منطقه ویژه، یک شهرک صنعتی غیر دولتی باشد، پیگیری در جهت ایجاد آن در دستور کار قرار گرفت.
طیبی با اشاره به اینکه مطالعات زیست محیطی این منطقه در حال اتمام است و تا هفته آتی تحویل اداره کل محیط زیست استان داده می شود، گفت: متعهد می شویم که ظرف یکسال آینده این پروژه در ۳ فاز تعریف و اجرا شود و کلیه زیر ساخت های داخلی تأمین شود. اما درخواست داریم تا دستگاه های خدمات رسان همکاری لازم با سرمایه گذار را داشته باشند.
مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز همچنین با بیان اینکه عزم مجموعه این است که این شهرک یکی از بهترین و زیباترین شهرک های صنعتی خصوصی در جنوب کشور باشد، اضافه کرد: امید است با انتقال خط آب به این شهرک صنعتی بخشی از آن به این شهرک اختصاص یابد.
مناطق محروم باید بتوانند از حضور واحدهای صنعتی بهره مند شوند
نماینده مردم شهرستان های شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در این مراسم عنوان کرد: یکی از معضلاتی که در شهر شیراز با آن مواجه ایم عدم دسترسی به زمین جهت ایجاد فضایی برای حضور سرمایه گذاران است و باتوجه به مراجعه سرمایه گذاران اما نتوانسته ایم زمین فراهم کنیم و سرمایه گذاران سرمایه های خود را به دیگر نقاط کشور منتقل کردند.
جعفر قادری اظهار داشت: باتوجه به زمین هایی که در اطراف منطقه ویژه اقتصادی و شهرک صنعتی با بهترین کاربری که وجود دارد و مورد استفاده قرار می گیرد، تلاش مان بر این است که تسهیلاتی که برای شهرک های صنعتی دولتی و امکاناتی برای شهرک های صنعتی غیر دولتی نیز لحاظ شود که هر دو شهرک ها از امکانات مساوی بهره مند شوند و هیچ تفاوتی میان آنها نباشد.
قادری ادامه داد: در اطراف شیراز باید تلاش مان به گونه ای باشد تا واحدهای صنعتی در کل شهرستان های فارس توزیع شود و مناطق محروم بتوانند از حضور واحدهای صنعتی بهره مند شوند و نباید شرایط به گونه ای باشد که رقابت بین استانی میان سرمایه گذاران ایجاد شود.
وی با بیان اینکه سرمایه گذار را نباید تنبیه کرد و یا هزینه اضافی بر آن متحمل کرد، گفت: باتوجه به محدودیت هایی که در شرکت شهرک صنعتی بزرگ وجود داشت باید دستگاه های اجرایی کمک کنند تا در چهار سوی شهر شیراز امکان قدرت و مانور لازم برای ورود سرمایه گذار ایجاد شود.
نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در پایان اضافه کرد: باتوجه به اینکه مجوز تأسیس این شهرک تنها طی مدت ۳ ماه اخذ شد اگر مجموعه دستگاه های اداری بخواهند، می توانند یک کار را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهند و امید است خط سیری که در استان با هدف و جهت گیری ویژه دنبال می شود تا شاهد توسعه استان باشیم، ادامه یابد.

بلاک گالری تصاویر

آمار بازدید

56.22K
6.55K
201
3778
9.71K